Slim LED Floodlight
The Slim LED Floodlight creates bright shadow free security/spot lighting for both indoor and outdoor applications. It is made of aluminium with tempered glass, has good impact resistance and has a 1m double insulated 3-core flex connection.
Product Details
| Power Rating | 20W, 50W, 100W, or 200W |
| Colour Temperature | 6000K |
| Lifespan | 50,000 Hours |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Beam Angle | 100° |
| Operating Temperature | -20°C ~ +50°C |
| Certfications | CE, RoHS, SAA |
| Warranty | 5 Years |
| IP Rating | IP65 |
| Frequency | 50Hz |
| CRI | 80 |
| Power Factor | .9 |
| LED | Phillips 3030 |
| Housing Colour | Black |




