Easy Install LED Batten Light
LED Easy install Batten is designed to be quick and easy to install. It has a 5 year warranty and is CE, RoHS, and SAA approved.
Product Details
| Power Rating | 50W |
| Colour Temperature | 4000K, 6000K |
| Lumens | 6500 Lumens |
| Dimensions | 1590 x 70 x 50mm |
| Lifespan | 50,000 Hours |
| Input Voltage | AC200-240V |
| Beam Angle | 120° |
| Material | Aluminium + PC |
| Operating Temperature | -20°C ~ +40°C |
| Certifications | CE, RoHS, SAA |
| Warranty | 5 Years |
| IP Rating | IP42 |
| Frequency | 50Hz |
| CRI | 80 |
| Power Factor | .95 |
| LED | 2835 |







