13W SMD LED Downlight
The 13W SMD Downlight has a Ø90-95mm cutout and his easy to install. It is dimmable (8% – 100%) and has a long lifespan of 40,000 hours.
Product Details
| Power Rating | 13W |
| Colour Temperature | 3000K |
| Lumens | 1000 Lumens |
| Lifespan | 40,000 Hours |
| Input Voltage | AC200-240V |
| Beam Angle | 120° |
| Operating Temperature | -20°C ~ +65°C |
| Dimmable | Yes |
| Certifications | RoHS, IC, SAA |
| Warranty | 3 Years |
| IP Rating | IP44 |
| Frequency | 50Hz |
| CRI | 80 |
| Power Factor | .9 |
| LED | SMD |
| Housing Colour | White |




