10W Tiltable LED Downlight
The 10W Tiltable Downlight has an excellent dimming effect and supports most dimmers. It is a recessed downlight with deep-set frame, anti-glare features and die-cast aluminium housing complete with heat sink.
Product Details
             Â
| Power Rating | 10W |
| Colour Temperature | 3000K, 6000K |
| Lumens | 950 Lumens |
| Dimensions | 110 x 65mm |
| Lifespan | 50,000 Hours |
| Cutout | Ø90mm |
| Input Voltage | AC200-240V |
| Beam Angle | 60° |
| Dimmable | Yes |
| Operating Temperature | -20°C ~ +50°C |
| Certifications | CE, RoHS, IC |
| Warranty | 3 Years |
| IP Rating | IP44 |
| Frequency | 50Hz |
| CRI | 80 |
| Power Factor | .9 |
| LED | COB |
| Housing Colour | White |




